fbpx

Jednym z bardzo ważnych czynników, które mają wpływ na to, ile sprzedajemy, jest widoczność aukcji. Zobacz, jak można wykorzystać algorytmy rządzące wyświetlaniem aukcji, aby pojawiały się wysoko w wynikach jako tzw. najbardziej trafne aukcje.

Najwyższa trafność to ustawienie domyślne Allegro, którego większość użytkowników podczas robienia zakupów po prostu nie przestawia. Po latach zawierania transakcji w tym kanale, który łączyłem z wnikliwymi poszukiwaniami wiedzy, mam pewne spostrzeżenia na temat tego, w jaki sposób działają algorytmy sortujące wyniki wyszukiwania.

Jednym z ważnych elementów jest przestrzeganie wytycznych, które zawarte są w regulaminie Allegro. Tak jest np. w przypadku zdjęć i miniatur, które powinny być czytelne i wykonane na białym tle. Wyszukiwarka wg nieoficjalnych informacji ma algorytm, który wychwytuje na miniaturach:

  • Czcionki (których nie powinno tam być)
  • Procent białego koloru
  • Obecność obramowania grafiki (której także nie powinno tam być)

Zdjęcia to tylko przykład, bo takich zmiennych jest więcej. Algorytmy wyżej wyświetlają oferty, które m.in. mają uzupełnione parametry obowiązkowe i nieobowiązkowe aukcji, wyświetlają się w odpowiednich kategoriach, czy są ofertami wielowariantowymi.

O tym, co jeszcze wpływa na wyświetlanie aukcji po parametrze trafności oraz jak można działać, aby poprawić swoją widoczność opowiadam podczas materiału wideo: